Nedávno jsme obdrželi nezapomenutelný telefonát od jedné z našich zákaznic. Budeme jí říkat Dáša. Dáša žila v jedné z těch domácností, kde se do prachu na poličkách dalo kreslit, ale umýt si ruce nebyl problém, protože dřez byl vždy perfektně čistý. Po zemi se válely hromádky knih a časopisů, ale cesta na záchod byla vždy volná a bez překážek. Dáša zkrátka měla jasno v tom, co je důležité, ale na důkladnější úklid jí chyběla chuť i energie.
Jak dny a týdny plynuly a prach se hromadil, často se přistihla, jak ji nepořádek doma zneklidňuje. Milovala, když k ní kamarádky přišly na kávu, ale v poslední době se kvůli stavu svého bytu cítila trochu trapně a často váhala, jestli je vůbec pozvat. Byla na sebe naštvaná, ale když se pustila do úklidu, rychle jí došly síly i úklidový elán.
To byl hlavní důvod, proč se nakonec rozhodla vyhledat naše služby. Přiznala, že si od toho moc neslibovala, no zároveň doufala, že ji pomůžeme dostat se „aspoň z toho nejhoršího“.
Po několika týdnech nám paní Dáša zavolala a prohlásila: "Nikdy bych nevěřila, co s člověkem dokáže udělat vyluxovaný koberec!“. Co tím myslela?
Chaos kolem nás, chaos uvnitř nás
Všichni to známe. Ten pocit, když v sobotu ráno otevřeme oči, protáhneme se a s hrůzou zjistíme, že náš obývák vypadá jako bojiště. Po bytě se válí ponožky, nádobí v kuchyni si dělá, co chce, prachovky na polici by samy zasloužily oprášit a naše uklízecí plány a motivace, kterou jsme včera večer překypovali, jsou fuč. A víte, co je na tom nejhorší? Není to nepořádek samotný. Je to TO, jak se kvůli tomu cítíme.
Existuje spoustu studií, které dokazují, že nepořádek a špína mohou výrazně zvyšovat hladinu stresu a ovlivňovat naše nálady. Když se pohybujeme v chaosu, hladina kortizolu se zvyšuje, naše mysl je zahlcena a mozek neví, na co se soustředit. To vše může vést k úzkostem, podrážděnosti nebo problémů se spánkem.
Jednoduše řečeno, když je kolem nás chaos, i naše mysl se cítí chaoticky. Naopak, čisté a uspořádané prostředí nám přináší klid, pomáhá nám lépe a snadněji se soustředit a cítit se šťastněji.
Dáša to zažila na vlastní kůži. Když se odhodlala a požádala nás o pomoc, naše uklízečky se pustily do práce a ona si začala všímat prvních rozdílů. Brzy pocítila, jak tyto zdánlivé maličkosti, jako je čistý stůl, výrazně mění atmosféru jejího domova. Netrvalo dlouho, něco se v ní zlomilo, a její přístup k úklidu se změnil. Dáša si teď s radostí udržuje základní pořádek sama, a nás už tolik nepotřebuje. A víte co? Nám to vůbec nevadí! Máme radost, že jsme jí pomohli objevit ztracený elán a pokrok v jejím přístupu k úklidu vnímáme jako důkaz toho, že naše práce má smyl. Protože jak sama říká: Když je kolem uklizeno, člověk se cítí líp. 😊