Granule nebo maso? To je, oč tu běží!

Ať už váš čtyřnohý parťák slintá nad steakem nebo nad oblíbenými granulemi, jedno je jisté – jejich výběr se nevyplatí podceňovat.

Pokud máte psa jako člena rodiny, pravděpodobně se někdy zamýšlíte nad tím, zda mu dopřáváte to nejlepší. Zvažujete, jestli je pro něj lepší spát v pelíšku nebo s vámi v posteli, zda zvolit obojek nebo spíš postroj, a možná i to, zda krmit granulemi nebo syrovým masem. I nás tato dilemata zajímají, a proto se dnes podíváme na to poslední z nich. Obě možnosti totiž mají své výhody a nevýhody, a proto je důležité se o nich dozvědět co nejvíc! 

Granule 

Mívají pověst nudné, líné a levné volby, no skutečnost je mnohem zajímavější! Dnešní trh nabízí širokou škálu krmiva, která se pyšní maximální kvalitou, a to nejen na obalu! Oříšek je v tom rozlišit, které je jen špatným produktem v lákavém obalu a které je opravdu kvalitním plnohodnotným krmivem, na kterém bude váš pejsek prospívat. 

Jak poznat to pravé? 

  • Nenechte se oklamat reklamními slogany, známými značkami a lákavými tvrzeními o "přírodnosti" a "vysokém obsahu masa" na obalu. Nezřídka se stává, že právě v pytlích od těch nejpopulárnějších výrobců narazíte na ingredience, které by váš pes měl raději obejít širokým obloukem. 
  • Klíčové je číst složení – jen tak odhalíte, co se skutečně skrývá uvnitř. První složkou by vždy mělo být maso (pokud zrovna nemáte doma alergika na bílkoviny), ideálně čerstvé nebo mrazem sušené. Dále by krmivo mělo obsahovat pestrou škálu přírodních ingrediencí jako je ovoce, zelenina, bylinky a nezbytné jsou i zdravé tuky, například z lososa nebo konopí. 
  • Čemu se vyhnout? Umělé konzervanty, barviva a dochucovadla nemají v kvalitní stravě co dělat a objevují se hlavně tam, kde se výrobci snaží snížit náklady, uměle zvýšit chutnost, změnit vůni a prodloužit trvanlivost krmiva. Jednoduše slouží k zamaskování toho, že samotné krmivo za moc nestojí!  
  • Obiloviny jsou mezi pejskaři často diskutované téma a někdy je lepší se jim vyhnout, obzvláště pokud jsou ve složení na prvních místech. Ne všechny jsou ale špatné – například rýže a oves jsou obvykle dobře stravitelné a poskytují důležité živiny. Naopak pšenice a kukuřice mohou způsobovat zažívací problémy, jsou častými alergeny a v krmivech zastávají funkci "levné výplně". 
  • Granule, které si zaslouží vaši pozornost a nemají se za co stydět, vždy jasně uvádějí podíl jednotlivých surovin ve svém složení. Pokud tedy v seznamu ingrediencí nenajdete konkrétní informace o tom, kolik tam čeho je, bude lepší jít o dům, respektive o pytel dál. 

Výsledek? 

I granule můžou být plnohodnotným krmivem, které dodá pejskovi vše potřebné a na které se mu budou sbíhat sliny. Klíč je v pečlivém výběru a zkoumání složení. Když sáhnete po granulích s vysokým podílem masa a minimem zbytečných plniv, můžete být v klidu – váš pes dostává to nejlepší.  

 

Maso 

Pro psa je růžový plátek syrového masa vrcholným gastronomickým zážitkem. Čerstvé, šťavnaté kousky, sem tam nějaká kost, vajíčko, jablíčko… prostě nebe v misce! Ale pro páníčka to je celkem náročný úkol, který vyžaduje spoustu přípravy, vědomostí a času. Nakupování, příprava, vážení a neustálé sledování kvality masa, které by mělo být bio více než váš vlastní oběd…  

Jak na to? 

  • Nepodceňte přípravu! Maso musí být zdravé, čerstvé a pocházet z důvěryhodného zdroje. Pokud není správně zpracované a skladované nebo pochází z nemocného zvířete, může obsahovat bakterie nebo parazity, které mohou zdraví psa ohrozit. 
  • Abyste měli vždy to nejčerstvější maso a předešli plýtvání, je vhodné jej nakupovat často a v menších dávkách. Skvělým řešením je domluvit se s místním řezníkem na pravidelných odběrech čerstvého masa, nebo si předplatit dodávku masa z jednoho z "barf obchodů", které jsou v poslední době stále populárnější a nabízejí i různé předpřipravené krmné směsi, které vám mohou "vaření" ulehčit. 
  • Krmit pouze masem nestačí, protože maso samo o sobě nepokrývá veškeré nutriční potřeby pejska. Aby byla strava kompletní, je potřeba přidávat další ingredience a doplňky stravy, ovoce, zeleninu, vitamíny a minerály. Jaké a kolik záleží na fyzické kondici a zdravotním stavu pejska. 
  • Než se pustíte do barfování, promluvte si s nějakým odborníkem na psí stravu, který dokáže zhodnotit, jestli je tento způsob krmení pro vašeho psa vhodný, jak s krmením začít a čemu se vyhnout. Univerzální návod pro barf totiž neexistuje – každý pes je jiný a co vyhovuje jednomu, může být pro druhého špatně. Ujistěte se proto, že víte, co děláte, abyste pejskovi namísto přilepšení nechtěně nezpůsobili zažívací potíže.  

Výsledek? 

Vyváženost je zásadní a najít správný poměr všech surovin není jednoduché. Pokud to ale zvládnete, váš pes to zajisté ocení a odměnou mu bude to nejpřirozenější krmivo, které si může přát – a to se rozhodně odrazí v jeho radosti a zdraví! 

 

Závěr

Ať už váš čtyřnohý parťák slintá nad steakem nebo nad oblíbenými granulemi, jedno je jisté – jejich výběr se nevyplatí podceňovat. Odměnou vám bude nejen spokojený psí úsměv, ale také méně návštěv u veterináře a více pohodových chvilek. Navíc, váš gauč zůstane v bezpečí před "trávicími nehodami" a sousedi ocení, že váš pes nebude uštěkané klubíčko nervů. Zdraví a spokojenost totiž začíná v misce! 

Napište nám nejlépe hned